Aktualności

Przed policjantami kolejny weekend wzmożonych działań, dla mieszkańców Lubelszczyzny to kolejny sprawdzian z odpowiedzialności

Data publikacji 03.04.2020

Przed nami weekend i kolejny sprawdzian z odpowiedzialności dla mieszkańców Lubelszczyzny. Dla nas z kolei to czas wytężonej służby. Nasze patrole wspierane przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, WOT- u i Straży Miejskiej sprawdzać będą zdyscyplinowanie mieszkańców. W przypadku łamania obowiązujących przepisów będzie z naszej strony zdecydowana reakcja.

Patrole piesze i zmotoryzowane, posterunki stałe, wspólne patrole z innymi służbami, obserwacja terenów zielonych i miejsc atrakcyjnych pod względem wypoczynku przez drony, komunikaty z radiowozów -   tak będzie wyglądał najbliższy weekend.  Dla nas to kolejne służby wypełnione nowymi zadaniami w trosce o zdrowie ludzkie. Dla mieszkańców naszego województwa to z kolei kolejny sprawdzian z odpowiedniości, rozsądku, dbałości o drugiego człowieka.

Mundurowi sprawdzać będą cel wyjścia czy wyjazdu z domu oraz to czy piesi oraz kierowcy stosują się do nowych nakazów bezpieczeństwa.  W dalszym ciągu będziemy przypominać  o zasadach jakimi w trosce o zdrowie powinni się wszyscy kierować.

Przypominamy ograniczenia dotyczą m.in.:

Zakazu wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego . Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakazu korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

2 metry to minimalna odległość między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Ponadto  ograniczenia dotyczą: zawieszenia rehabilitacji ,  zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich, automatycznej  kwarantanny dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.),  zamknięcia  hoteli  i innych miejsc noclegowych, ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów. Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie.

Za złamanie przepisów związanych z epidemią grozi kara grzywny od 5 do 30 tys. zł.

Szczegółowe informacje o obostrzeniach wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 

R.L.R