Kolejne przypadki złamania przepisów - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Kolejne przypadki złamania przepisów

Data publikacji 03.04.2020

Aż siedem przypadków lekceważenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa podczas epidemii odnotowali wczoraj opolscy policjanci dokonujący sprawdzeń przestrzegania zasad kwarantanny oraz patrolujący teren powiatu. O wszystkich zostanie powiadomiony Powiatowy Inspektor Sanitarny, który w obliczu lekko myślnego traktowania zagrożenia może ukarać grzywną w wysokości nawet do 30 tys. zł. Policjanci apelują o rozsądne, odpowiedzialne oraz zgodne z przepisami zachowanie.

Wśród osób, które wczoraj nie zastosowały się do obostrzeń, dwie z nich pomimo kwarantanny opuściły przeznaczone do tego miejsce, trzy przemieszczały się w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami udając się na beztroski spacer ulicami miasta, pozostałe dwa dotyczyły osób poniżej 18 roku życia, które przemieszczały się bez nadzoru opiekuna.

Policjanci na bieżąco informują o prawach i obowiązkach wynikających ze stanu epidemii. Pomimo wszystko każdego dnia najbardziej nieodpowiedzialni mieszkańcy powiatu bezmyślnie łamią przepisy narażając nas wszystkich na zakażenie wirusem wywołującym ciężką chorobę.   

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów obowiązujących w związku ze stanem epidemii. Od zastosowania się do nich zależy nasze życie i zdrowie. Osoby, które łamią przepisy będą traktowane z całą stanowczością, by chronić mieszkańców powiatu przed skutkami ich bezmyślności.

Przypominamy:

  1. W okresie kwarantanny w żadnym wypadku nie można opuszczać domu;
  2. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry;
  3. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach:
  • dojazdu do i z pracy;
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19;
  • czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

E.Ż.