Wysokie grzywny za naruszenie zasad kwarantanny - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Wysokie grzywny za naruszenie zasad kwarantanny

Data publikacji 01.04.2020

Pierwsze wyroki w powiecie radzyńskim. Czworo mieszkańców powiatu poniesie surowe konsekwencje za złamanie zasad kwarantanny w czasie zagrożenia epidemicznego. Wśród nich jest para, która podczas kwarantanny wybrała się po zakup auta. Łącznie młodzi ludzie stracą 10 tys zł. Niewiele mniej, bo 8 tys zł. wyniosły grzywny wymierzone wobec 38 latka, który dwukrotnie naruszył zakaz przebywania w miejscu kwarantanny.

Dzisiaj Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim przychylił się do wniosków  Policji i wydał  pięć wyroków skazujących na  czworo mieszkańców powiatu radzyńskiego, którzy  wbrew obowiązującym przepisom opuścili  miejscaj kwarantanny. 38-letni mężczyzna  dwukrotnie naruszył  obowiązek pozostania w izolacji. Sąd w odpowiedzi dwukrotnie wymierzył wobec niego karę grzywny. W pierwszym przypadku 3 tys zł. Konsekwencje powtórnego złamania zakazu były znacznie surowsze  i  zasądzona grzywna wyniosła 5 tys zł.  Być może  uszczupenie budżetu o 8 tys zł  sprawi, że 38 latek zacznie respektować obowiązujące przepisy. 

Młodzi mieszkańcy gm. Ulan - Majorat stracą w sumie  10 tys zł  za weekendowy wyjazd.  W minioną niedzielę kilka minut po godzinie 12:00 funkcjonariusze radzyńskiej jednostki pojechali do jednej z miejscowości na terenie gminy Ulan-Majorat, aby sprawdzić czy przebywający tam mężczyzna i kobieta objęci kwarantanną stosują się do zaleceń inspektora sanitarnego. Po dotarciu na miejsce okazało się, że kontrolowanych nie ma w mieszkaniu. Mundurowi skontaktowali się z nimi telefonicznie. W trakcie rozmowy uzyskali informację, że są na spacerze w lesie około 3 km od miejsca odbywania kwarantanny i pod wskazany adres dotrą za  godzinę. Jak ustalili policjanci 28-latek i 23-latka  wyjechali  do Siedlec po zakup auta . Jak widać po wyroku chyba się to nie opłaciło. 

Dodatkowo wobec wszystkich osób sąd zasądził na rzecz Skarbu Państwa kwoty od 300 do 500 zł tytułem opłat i kwotę po 70 zł od każdej osoby tytułem zwrotu wydatków postępowania. Wyroki nie są prawomocne.

Apelujemy o stosowanie się do poleceń instytucji państwowych i służb sanitarnych. Każdy z nas dbając o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz wszystkich obywateli naszego kraju powinien odpowiedzialnie przestrzegać procedur.

P. M.