Kolejne rozbieżności w stanie drogomierzy - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Kolejne rozbieżności w stanie drogomierzy

Data publikacji 13.02.2020

Kolejni właściciele pojazdów będą musieli wytłumaczyć ujawnione przez policjantów rozbieżności w stanie drogomierzy. W pow. zamojskim w kontrolowanym Iveco licznik wskazywał o prawie 26 tys. km mniej niż informacje wynikające z zapisu w CEP. Podobnie jak wskaźnik drogomierza zatrzymanego do kontroli fiata, gdzie rozbieżność wyniosła blisko 2,5 tys. km. Z kolei zaniżony o prawie 2,5 tys. kilometrów stan licznika ujawnili bialscy policjanci w kontrolowanym mitsubishi. Za „przekręcanie” licznika w pojeździe grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Ruchu drogowego zamojskiej komendy  w m. Reforma Łabunie zatrzymali wczoraj do kontroli drogowej pojazd m. Iveco. Okazało się, że 48-letni kierujący nie posiada obowiązkowego wyposażenia pojazdu, za co otrzymał mandat karny. Korzystając z nowych obowiązków wynikających ze znowelizowanego kodeksu karnego, policjanci sprawdzili również licznik kontrolowanego auta. Stan drogomierza wskazywał wartość niższą o prawie 26 tys. km w porównaniu do danych zawartych w bazie CEP.  48-letni mieszkaniec Świdnika kierujący iveco wyjaśnił, że pojazd jedynie użytkuje, więc z ujawnionych rozbieżności będzie tłumaczył się właściciel samochodu.

Również wczoraj na ul. Kilińskiego w Zamościu policjanci z ruchu drogowego skontrolowali fiata ujawniając zaniżony o prawie 2,5 tys. kilometrów stan licznika. I w tym przypadku właściciel auta wytłumaczy mundurowym rozbieżności w stanie drogomierza.

       Kolejne dwa przypadki rozbieżności w stanie drogomierzy kontrolowanych pojazdów ujawnili także policjanci z Komisariatu w Wisznicach w pow. bialskim. Przed godz. 6:00 na ul. Kościelnej w Wisznicach policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali do kontroli kierującą  samochodem osobowym marki Mitsubishi. Za kierownicą auta siedziała 43-letnia mieszkanka gm. Wisznice. Mundurowi sprawdzili również stan licznika pojazdu. W chwili kontroli drogomierz mitsubishi wskazywał ponad 49 tys. km mniej, niż podczas ostatniego przeglądu technicznego wykonanego w kwietniu 2019 roku.
Tego dnia policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jeszcze jedno auto z „odświeżonym” licznikiem. Przed godz. 20:30 na ul. Brzeskiej w miejscowości Łomazy mundurowi zatrzymali osobowego opla. Samochodem kierował 42-letni mieszkaniec gm. Łomazy. Tu również policjanci ujawnili różnice we wskazaniach drogomierza. Podczas ostatniego przeglądu diagnosta odnotował o ponad 4 tys. km więcej niż obecnie

Funkcjonariusze sporządzili dokumentację w celu przeprowadzenia postępowania z art. 306a kodeksu karnego i wyjaśnienia jak doszło do rozbieżności wskazań drogomierzy. Zgodnie ze zmienionymi przepisami cofanie licznika w samochodach, czy motocyklach jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 3.  

D.K-B.