Zamość: Bez kasku ochronnego ... za to z promilami - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zamość: Bez kasku ochronnego ... za to z promilami

Data publikacji 12.06.2019

53-latek z powiatu biłgorajskiego kierując motocyklem w organizmie miał prawie 2,5 promila alkoholu. Został zatrzymany do kontroli drogowej, ponieważ policjanci zauważyli, że nie posiada wymaganego przepisami kasku ochronnego. Za jazdę na podwójnym gazie grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie również za popełnione wykroczenia. Policjanci apelują o trzeźwość i rozwagę na drodze.

    Policjanci ze Szczebrzeszyna patrolując drogi miejscowości położonych w gm. Radecznica w Trzęsinach zauważyli kierującego motocyklem, który jechał bez wymaganego prawem kasku ochronnego. Postanowili wiec zatrzymać motocyklistę do kontroli drogowej i przypomnieć kierującemu o obowiązku jazdy w kasku. Kiedy mężczyzna został zatrzymany do kontroli okazało się, że to nie jedyne przewinienie drogowe popełnione przez motocyklistę. Mundurowi wyczuli od niego silną woń alkoholu, a badanie stanu trzeźwości potwierdziło stan, w jaki znajdował się kierujący jednośladem. Wynik badania wskazał w jego organizmie prawie 2,5 promila alkoholu.

   Kierujący motocyklem 53-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Poniesie również konsekwencje jazdy bez kasku ochronnego oraz braku w czasie kontroli drogowej prawa jazdy.

   Policjanci z Zamościa apelują o trzeźwość za kierownicą oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez wszystkich uczestników ruchu, również kierujących motocyklami. Pamiętajmy, że jazda motocyklem oprócz adrenaliny i niezwykłej przyjemności niesie ze sobą również ryzyko wypadku, w którym najcięższych obrażeń ciała doznaje właśnie motocyklista. W starciu z samochodem motocyklista jest bezbronny, nie ma chroniącej go karoserii samochodu, nie ma pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Aby zminimalizować skutki wypadku motocyklista musi mieć odpowiedni chroniący go strój oraz kask. W czasie uderzenia np. o asfaltową nawierzchnią, czy krawężnik kask ochroni głowę i zwiększy szanse na wyjście z wypadku bez poważniejszych obrażeń. Ponadto do jazdy w kasku zobowiązują motocyklistów przepisy. Za złamanie tego obowiązku grozi mandat i punkty karne. Również pasażer jednośladu zobowiązany jest do jazdy motocyklem w kasku, jeśli nie będzie przestrzegał tego przepisu może otrzymać mandat, podobnie jak kierujący, który odpowie za przewożenie pasażera bez kasku ochronnego .

D.K-B