Lubartów: Uwaga na tafle lodu spadające z aut - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lubartów: Uwaga na tafle lodu spadające z aut

Data publikacji 09.01.2019

Policjanci apelują do kierowców o właściwe przygotowanie pojazdu przed wyjazdem. Zalegający na samochodach śnieg i lód stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że zgodnie przepisami, kierowca ma obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu drogowego, nie narażało porządku ruchu na drodze i narażało kogokolwiek na szkodę.

Tak więc kierowcy, a zwłaszcza pojazdów ciężarowych, powinni dokładnie usunąć zalegający śnieg i lód z  pojazdów, szczególnie po dłuższym postoju. Oblodzone naczepy ciężarówek mogą stanowić zagrożenie dla innych kierowców i być przyczyną groźnych w skutkach wypadków.

Za niedopatrzenie tego obowiązku, kierujący może zostać ukarany mandatem karnym, natomiast jeśli spadający lód będzie przyczyną wypadku, kierowcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli ktoś w nim poniesie śmierć, nawet do lat 8.

Pamiętajmy więc, żeby przed wyjazdem odśnieżyć pojazd, dzięki czemu mamy wpływ na bezpieczeństwo swoje  i innych podróżujących.

E.S.