Lubartów: Policjanci spotkali się z seniorami w Firleju - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lubartów: Policjanci spotkali się z seniorami w Firleju

Data publikacji 13.07.2018

Wczoraj odbyło się spotkanie z członkami Klubów Seniora z gminy Firlej. Policjanci podczas multimedialnej prezentacji omówili tematykę związaną z kradzieżami i oszustwami na szkodę osób starszych. Celem spotkania było podniesienie świadomości seniorów oraz poznanie zasad unikania zagrożeń aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

   W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, policjanci prowadzą szereg spotkań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości seniorów na temat różnych zagrożeń oraz sposobów ich unikania.

   Wczoraj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Firleju odbyło się spotkanie z członkami Klubów Seniora działających na terenie gminy Firlej. Policjanci opowiadali o częstych metodach stosowanych przez przestępców na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej oszuści podszywają się za członków rodziny czy też policjanta i próbują w ten sposób wyłudzić pieniądze. Mundurowi omówili zagadnienia związane z oszustwami na podstawie konkretnych zdarzeń, do których doszło na terenie województwa lubelskiego oraz na terenie powiatu lubartowskiego.

    Funkcjonariusze przestrzegali również przed naciągaczami, którzy podając się za pracowników różnych firm, wykorzystując nieuwagę swoich ofiar, okradają mieszkania. Ważną kwestią była również poruszona tematyka związana z „wyłudzeniem mieszkań” od osób starszych, samotnych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej czy też uzależnionych od alkoholu. Policjanci przestrzegali uczestników spotkania przed pochopnym zawieraniem umów pożyczek zabezpieczonych hipotecznie oraz uważnym zapoznaniu się z wszelkimi umowami przedwstępnymi dotyczącymi ich nieruchomości.

   Seniorzy mieli również okazję obejrzeć film, który pokazywał jak ustrzec się przed „kieszonkowcami”. 

    Podczas spotkani funkcjonariusze omówili również przestępstwo skimmingu, które polega na skanowaniu paska magnetycznego karty płatniczej oraz pozyskania numeru pin w celu późniejszego wykorzystania tych danych. Za pośrednictwem zdjęć wskazywali na co należy zwracać uwagę podczas wypłaty gotówki z bankomatów, aby zminimalizować szansę na padniecie ofiarą tego zjawiska.

    Mamy nadzieję, że informacje przekazane podczas prezentacji uchronią seniorów przed podejmowaniem ryzykownych decyzji oraz pozwolą na ograniczenie niebezpieczeństwa stania się ofiarą przestępstwa.

E.S.