Zamość: Bezpieczeństwo na terenach akwenów wodnych - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zamość: Bezpieczeństwo na terenach akwenów wodnych

Data publikacji 14.06.2018

Wczoraj w zamojskiej komendzie odbyło się spotkanie przedstawicieli służb i instytucji, które w czasie sezonu turystycznego zapewniają bezpieczeństwo osób korzystających z wodnych atrakcji turystycznych powiatu zamojskiego.

     Na terenie Roztocza są już turyści. Ich liczba wzrośnie wraz z rozpoczęciem wakacji, których początek już za kilka dni. Osoby odwiedzające nasz rejon korzystają również z wodnych atrakcji znajdujących się w powiecie zamojskim. Zbiorniki wodne w Zamościu, Nieliszu, Krasnobrodzie oraz Zwierzyńcu przyciągną zarówno miłośników kąpieli, jak i osoby uprawiające sporty motorowodne. Nad ich bezpieczeństwem, tak jak w latach ubiegłych, czuwać będą nie tylko policjanci, ale również przedstawiciele innych instytucji i straży. Stąd też idea wczorajszego spotkania – omówienie wspólnych działań podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenach wodnych i przywodnych.  

     Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu mł. insp. Andrzej Mioduna. Powitał przybyłych gości oraz przedstawił założenia spotkania. Wśród zaproszonych gości byli m. in. Starosta Powiatu Zamojskiego, burmistrzowie oraz wójtowie, prezes WOPR, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, dyrektor OSiR w Zamościu, przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Państwowej Straży Rybackiej, Państwowego Związku Wędkarskiego, WZMiUW O/Zamość oraz Sanepidu. Obecni byli również kierownicy Posterunków Policji oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Zamościu.

     Dyskutowano na temat przepisów prawnych obowiązujących na akwenach wodnych, w szczególności wprowadzonych niedawno zmian w prawie wodnym. Mówiono o prawach i obowiązkach poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek na tych terenach. Jednak najważniejszym z poruszanych tematów było zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym na terenach wodnych.

    W czasie spotkania wymieniano poglądy, omówiono zaplanowane do realizacji konkretne przedsięwzięcia. Zarówno przybyli goście, jak i policjanci uczestniczący w spotkaniu zgodnie stwierdzili, iż zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom zbiorników wodnych – korzystającym z wyznaczonych kąpielisk, uprawiającym sporty wodne, czy wędkującym, jest możliwe jedynie poprzez współpracę oraz wzajemną pomoc.

    Podczas spotkania poruszono również temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Interaktywna Mapa daje nam bowiem możliwość nanoszenia kategorii zagrożeń ściśle związanych z bezpieczeństwem na terenach wodnych tj. „dzikie kąpieliska”, czy „miejsce niebezpieczne na terenach wodnych”. Dzięki Mapie policjanci otrzymują informacje o miejscach, które stanowią zagrożenie dla ludzi, o miejscach w których może dojść do tragicznych w skutkach zdarzeń. Natomiast aktywne korzystanie z Mapy daje mundurowym możliwość dotarcia do tych miejsc, gdzie ludzkie zdrowie, a nawet życie może być zagrożone.  

D.K-B.