Ryki: Akcja „Bezpieczny przejazd” w Dęblinie - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Ryki: Akcja „Bezpieczny przejazd” w Dęblinie

Data publikacji 12.08.2017

Policjanci z Komisariatu Policji w Dęblinie realizowali wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei działania prewencyjne w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny przejazd”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest edukacja pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego zmierzająca do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych.

Wczoraj policjanci dęblińskiego komisariatu, funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei przy ul. Tysiąclecia w Dęblinie rozmawiali z uczestnikami ruchu na temat bezpiecznego przejeżdżania i przekraczania przejazdów kolejowych. Wręczali również tematyczne gadżety i ulotki przypominające o właściwych, zgodnych z przepisami zachowaniach na przejazdach kolejowych, gwarantujących bezpieczeństwo kierowców, przewożonych pasażerów i pieszych. Wczorajsza akcja to już kolejne wspólne działania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach toru i drogi. Ale jak się okazuje, w dalszym ciągu bardzo potrzebna, ponieważ niektórzy wciąż zapominają o zasadach bezpieczeństwa. Świadczy o tym m. in. zdarzenie sprzed kilkunastu dni, do którego doszło na przejeździe kolejowym w Rykach. 47-letni mieszkaniec gminy Stężyca jadąc samochodem marki Toyota, pomimo włączonej sygnalizacji świetlnej ominą stojące samochody, a następnie przejechał przez przejazd pomiędzy opuszczonymi szlabanami. Jego nieodpowiedzialne zachowanie natychmiast spotkało się z represją ze strony policjantów.

Działania w ramach akcji „Bezpieczny przejazd” mają uświadomić kierowcom, rowerzystom i pieszym jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas przekraczania przejazdu kolejowego. Niestety przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo - drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców. Podobnie zachowują się piesi i rowerzyści. Zarówno kierowca w samochodzie, a tym bardziej rowerzysta czy pieszy ma niewielkie szanse na przeżycie zderzenia z ważącym kilkadziesiąt ton żelaznym pociągiem. Dlatego przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Policjanci apelują do kierujących pojazdami i pieszych o rozsądek w rejonie przejazdów kolejowych. Opuszczające się zapory i czerwony sygnalizator zwiastuje nadjeżdżający skład pociągu. W takiej sytuacji należy zwolnić, zatrzymać się i pod żadnym pozorem nie wjeżdżać i nie przechodzić przez tory. Nasze ryzykowne zachowanie może okazać się tragiczne w skutkach.

K.S.