Aktualności

KWP: „Razem na rzecz bezpieczeństwa województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego”.

Data publikacji 19.11.2014

W Zamościu odbywają się warsztaty szkoleniowe dotyczące przestępczości transgranicznej z udziałem lubelskich policjantów i ukraińskich milicjantów. Ich celem jest wypracowanie wspólnych metod działania na rzecz zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej i przemytu, a w wszystko w ramach unijnego projektu o wartości ponad 4, 3 mln EUR.

         Projekt „Razem na rzecz bezpieczeństwa województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego” realizowany jest przez KWP w Lublinie w partnerstwie z Zarządem MSW Ukrainy w obwodzie wołyńskim. Jest on odpowiedzią na potrzebę zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców terenów przygranicznych. Walka z przestępczością zorganizowaną, przemytem czy nielegalnymi migracjami wymaga współpracy z naszym sąsiadem, i stałej wymiany informacji. Bezpośrednie kontakty pomiędzy funkcjonariuszami i nabieranie do siebie zaufania będzie sprzyjać, co raz lepszej współpracy w tym zakresie – powiedział na rozpoczęciu warsztatów i powitaniu gości – nadinsp. Dariusz Działo Lubelski Komendant Wojewódzki Policji. Z kolei – płk. Petro Szpyga Naczelnik Zarządu MSW w obwodzie wołyńskim podkreślił, że pomimo trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie milicjanci coraz lepiej sobie radzą ze zwalczaniem zorganizowanej przestępczości. Dzięki takiej wymianie doświadczeń można liczyć na jeszcze lepsze efekty wspólnych działań.

         Dzisiaj rozpoczęte warsztaty potrwają trzy dni. Biorą w nich udział policjanci zajmujący się przestępczością kryminalną, a w szczególności przemytem dzieł sztuki, zwalczaniem przestępczości narkotykowej, poszukiwaniem osób zaginionych i osób, które dopuściły się przestępstw, a także przestępczością w zakresie handlu ludźmi. Policjanci wymienią się też doświadczeniami w zakresie wykorzystania elektronicznych dokumentów płatniczych, a także zwalczaniem nielegalnego obrotu zwierzętami zgodnie z Konwencją Waszyngtońską. Jednym z tematów będzie też przestępczość akcyzowa i podsumowanie w tym zakresie wspólnych osiągnięć.

         Ten projekt to nie tylko rozwój współpracy i wymiana doświadczeń, ale też realne wsparcie materialne. W ramach tego projektu zaplanowano zakup 80 specjalistycznych samochodów osobowo-terenowych. 42 pojazdy trafiły już do 10 komend miejskich i powiatowych na terenie województwa lubelskiego. Nissany Pathfindery zostały wyposażone dodatkowo w kamery termowizyjne, aparaty cyfrowe, reflektory oraz walizki kryminalistyczne. Wartość całego przedsięwzięcia to suma 4.326.850 Euro z czego dofinansowanie unijne sięga 3.894.165 Euro.

 

JW

Powrót na górę strony