Sezon rowerowy w pełni – pamiętajmy o bezpieczeństwie - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Sezon rowerowy w pełni – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 22.05.2020

Na drogach powiatu puławskiego z każdym dniem pojawia się coraz więcej rowerzystów. Policjanci zwracają uwagę, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz właściwie zabezpieczać swoje jednoślady, pamiętając by nie zostawiać ich bez nadzoru.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy w dużej mierze od nich samych. Najważniejsze jest respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji i odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych. Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący jednośladem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi). Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii widoczności. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pamiętając o obowiązkowym wyposażeniu roweru oraz o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu rowerów.

E.R.K